Nilüfer logo image

OKUL TANITIM YAZISI: EĞİTİM PROGRAMIMIZ, REHBERLİK HİZMETİMİZ, MUTFAK KÜLTÜRÜMÜZ

YA-PA Yaşam Paylaşım Anaokulları, 1981 YA-PA Yayınları A.Ş.’ye bağlı , Atatürk ilkeleri ışığında,  Türkiye genelinde 25 anaokulu şubesine ulaşmış , “çocuk odaklı eğitim sistemini “ başarı ile uygulamaya devam eden nitelikli bir eğitim kurumudur.

Anaokulumuz; bu 39 yıllık tecrübeyi rehber edinerek , YAŞAM PAYLAŞIM ANAOKULLARI zincirinin Nilüfer Şubesi olarak 2017 yılında Özlüce de  açılmıştır.

Müstakil bahçeli binası, doğal çim oyun alanı, ferah ve güneş alan sınıfları, ahşap oyuncakları ile fiziksel koşulları çocuk ergonomisine uygun tasarlanmıştır. Butik-Kurumsal Eğitim anlayışı ile hizmet veren okulumuzun temel eğitim felsefesi ;  sevgi dolu bir eğitim ortamında, çocuğun kalabalıklar içinde kaybolmadan, bireysel farklılıklarına saygı duyularak  tüm gelişim alanlarının desteklenmesidir.  Okulumuz da , genel merkezimiz  tarafından hazırlanan YPQ Okul Öncesi Eğitim Modeli uygulanmaktadır. Bu  model ; Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim programı çerçevesinde kalınarak, dünyadaki; Montessori,  Waldorf,  Reggio Emilia gibi eğitim pedagojileri ile High Scope(Etkin Öğrenme), Multiple Intelligence (Çoklu Zeka)  gibi  eğitim modellerinin, yerel değerlerimize uygun hale getirilmesi ile oluşturulmuştur. Eğitim modelimize uyumlu eğitim programlarımız  ,okul öncesi dönem temel kavram ve becerilerini  kazandırma temelinde akademisyen-öğretmen işbirliği içinde  hazırlanmaktadır.   Amacımız,  oyun’ nun bu yaş grubundaki çocuklar için en uygun öğrenme yöntemi olduğunu unutmadan , kendisine ve çevresine saygılı, farkındalığı  gelişmiş, karar  verme becerisine sahip, özgüvenli, özgün, yaratıcı,  güçlü sosyal ilişki kurabilen, yerel kültürümüzü koruyarak değişim ve gelişime uyum sağlayabilen, mutlu çocuklar yetiştirmektir. Çocuklarımıza uygulanan programlar ve uygulamalarımız  branş dersleri ile desteklenmektedir. Branş derslerimiz;

İngilizce :  Dil bilimcilere göre, 2-5 yaşları arası çocuğun dil gelişimi açısından en önemli zaman dilimini oluşturur. Okulumuzda anadil gelişimi öncelikli olmak üzere, “TPR  (Total Physical Response ) Dil Öğretim Metodu ve Cooperative Learning-İşbirlikçi Öğrenme Metodu kullanılarak çift dilde eğitim verilmektedir. Ders saatleri ve yoğunluğu  yaş gruplarına göre farklı planlanmaktadır .Hazırlık grubunda günde 4  ,haftada 20 etkinlik saati yabancı dil eğitimi yapılmaktadır. Dil eğitimi ,tam zamanlı görevlendirilmiş öğretmen tarafından verilmektedir.

Müzik-Orff;  Müzik etkinliklerinin gerçekleştirilmesi, çocuğun sosyal, duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişiminde çok büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla müzik eğitiminin yaşamın ilk yıllarında bilinçli olarak ve bilimsel yöntemlerle verilmesi oldukça önemlidir. Okulumuzda müzik eğitimi ,yaş gruplarına göre orff yaklaşımı ile ,branş öğretmenleri tarafından verilmektedir.

Beden Perküsyonu ; Beden Perküsyonu, ellerin ayakların bedenle birlikte vurmalı bir enstrüman olarak kullanıldığı bir alandır. Müzik ve hareketin tam da ortasında yer alması nedeniyle okul öncesi eğitimin vazgeçilmezlerindendir.  Branş öğretmeni tarafından verilmektedir.

Akıl Oyunları; Kubiko, Bahçıvana Yakalanma, Resim Ormanı, Katamino, Cobble, gibi çocuğun dikkat , görsel algı, hafıza, geometrik algı gibi çocuğun bilişsel gelişim alanlarını desteklemek amaçlı oynanan oyunlardır.

Dikkat ve Görsel Algı Egzersizleri; Görsel dikkatini odaklama, dikkatini devam ettirme, benzerlikleri fark etme, ayrıntıları fark etme, eşleştirme, planlama, organize olma, işitsel hafıza, görsel hafıza, el göz koordinasyonu, ince motor becerilerin desteklenmesi, görme alanının aktif kullanılması, genel bilginin artırılması gibi kazanımları vardır. Eğitim programımızda, belli aralıklar ile sınıf öğretmeni tarafından egzersiz şeklinde uygulanmaktadır.

STEM+A; (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik, Sanat) Eğitimi;  Bilgileri bir bütünün parçaları olarak görmelerini sağlayan dünyada birçok ülkenin öğretim programlarına dâhil ettiği bir eğitim yaklaşımıdır. Yetenek ve yönelim analizi neticesinde okulumuzda seçmeli branş ders olarak , branş öğretmeni tarafından verilmektedir.

ENSTÜRMAN EĞİTİMİ: Yetenek ve yönelim analizi neticesinde okulumuzda seçmeli branş ders olarak verilmektedir. Bir müzik ve sanat merkezinde çocuğun, yetenek ve  ilgi alanına göre bireysel eğitim alınması sağlanmakta, çocuğun işitsel-müzikal yeteneği özel ders ile desteklenmektedir.

Okulumuzda; Rehberlik  ve Veli Takip Sistemimiz  velilerimize sunduğumuz  önemli kurumsal hizmetlerimizdendir.  Okul & Aile yazılım programı ; velilerimizin telefonuna kurduğumuz, çocukların o gün katıldığı etkinlik fotoğraflarını, yemek listesini, okul duyurularını gösteren, çocuğun öğretmeni, okulun idarecisi ile yazışabildiği veliye özel bir takip sistemidir.

Çocuklarımız, kurum psikoloğumuz tarafından okulumuzdu belli aralıklar ile gözlemlenmekte ve davranış gelişimleri birebir takip edilmektedir. Ayrıca; okulumuzda her öğrenciye Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın tarafından geliştirilmiş (Oktay Aydın Akademi) yetenek haritası ve gelişim takibi sistemi uygulanmaktadır. Bu uygulamada; her çocuğumuza okula başladıktan sonra beceri ve yetenek alanlarını tespit edebileceğimiz bir analiz yapılmakta, baskın yetenek alanı tespit edilerek , sunulan seçmeli branş dersleri ile yetenek alanı desteklenmektedir. Ayrıca yıl içinde 2 defa çocuğun genel gelişimi takip edilerek bireysel veli görüşmelerinde  ebeveynler ile paylaşılmaktadır.

Yemeklerimiz ; kendi mutfağımızda , beslenme uzmanları tarafından , çocuğun günlük ihtiyacı olan kalori ve vitamin değerleri dikkate alınarak hazırlanan menüye göre pişirilmektedir.  Yemekler de mevsimine uygun taze meyve ve sebzeler kullanılmakta, hazır gıda kullanmamaya özen gösterilmektedir. Özellikle küçük yaş gelişimi için çok kıymetli olan yoğurdumuz kendi mutfağımızda mayalanmaktadır.

Okulumuz 2019 senesinde Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığının ortak denetimi neticesinde  Beyaz Bayraklı Okulve  “Beslenme Dostu Okul” ünvanı almaya hak kazanmıştır.

Bilginize Sunarız, Özel Nilüfer YAŞAM PAYLAŞIM ANAOKULU
  Kayıt Formu